Jakiś czas temu jeden z polskich szpitali biorąc pod uwagę nowe możliwości narzędzi do controllingu chciał zobaczyć, czy uda się pokazać dane medyczne w Tableau.
Historia analizy danych
Podjęliśmy wyzwanie- bo mało kto wie, że to właśnie od medycyny zaczęło się nowoczesne podejście do danych. Wystarczy wspomnieć wykres, dzięki któremu Florence Nightingale podczas Wojny Krymskiej w 1856 roku uratowała życie wielu tysiącom żołnierzy. Prezentował on strukturę zgonów żołnierzy z przyczyn wówczas uleczalnych, ran wojennych, odmrożeń itp.
Kolorem niebieskim naniesiono zgony z przyczyn już wówczas uleczalnych – gdzie przyczyną zgonu był po prostu brak odpowiedniej opieki szpitalnej. Wykres trafił do królowej Wiktorii – i bezzwłocznie zapewniono rannym brytyjskim żołnierzom odpowiednie warunki leczenia. (Przykład zaczerpnęliśmy z „Esejów o sztuce prezentowania danych” p. Przemysława Biecka – http://biecek.pl/Eseje/)
Warto było zobaczyć jak Tableau prezentuje dość specyficzną bazę danych. W bardzo prosty sposób, nałożyliśmy na siebie dane z tzw. „części białej” (czyli medyczne) oraz „części szarej” (czyli finansowo – administracyjne) i zobaczyliśmy zależności między nimi. Uzyskaliśmy bardzo ciekawe narzędzie wspomagające zarządzanie szpitalem – w błyskawiczny sposób pokazujące liczbę, strukturę i charakter przeprowadzanych zabiegów. I to w korelacji z kosztami poszczególnych operatorów, rodzajami znieczuleń, zużytych materiałów itp.
Dane w szpitalach
W szpitalach dane przyrastają nieustannie – nie ma tu określonej godziny urzędowania „od – do” pracuje się 24 godziny na dobę, na zmiany na każdym oddziale. Inne są również poszczególne przypadki medyczne i sposoby ich leczenia, często trudno o porównywalność danych. Ten sam zabieg może u różnych pacjentów wiązać się z różnym czasem jego wykonywania, innym leczeniem pooperacyjnym, rodzajem znieczulenia – a co za tym idzie, kosztem. Aby to zweryfikować, potrzebna jest oczywiście specjalistyczna widza oraz … narzędzie.
Kiedy chcemy wysnuć wnioski z pracy całego szpitala staje się to bardzo problematyczne. Chcieliśmy pomóc – udało się !
Dane medyczne w Tableau
Zaczęliśmy od kalendarza. Zaprezentowaliśmy w Tableau zależność liczby zabiegów w odniesieniu do danego oddziału w poszczególnych dniach wybranego miesiąca. Wykorzystaliśmy tutaj schemat wizualizacji znany z … map termowizyjnych. Nałożyliśmy kolorami informację kiedy zabiegów jest najwięcej (kolor pomarańczowy i brązowy), kiedy najmniej (kolor granatowy i niebieski) a gdzie nie ma ich wcale (kolor biały). Warto jest na to zwrócić uwagę planując liczbę lekarzy na dyżurze lub rezerwując sale operacyjne.
Jeszcze ciekawsze wyniki daje – uzyskana dwa kliknięcia później – analiza liczby zabiegów w korelacji dniami tygodnia. Wygląda ona tak:
Warto zobaczyć również jak wygląda struktura w dzień lub w nocy według rodzajów zabiegów czy są one planowane, czy nagłe. Z analizy wynika, że najwięcej zabiegów odbywa się w dzień najwięcej w czwartki, a są to zabiegi planowane. Dla odmiany – niemal nic nie dzieje się w dni weekendowe oraz w nocy (poza obsługą nagłych przypadków).
Jak wygląda zależność liczby zabiegów i kosztu operatora?
Prezentacja jest bardzo prosta – na jednej współrzędnej liczba zabiegów na drugiej koszt operatora. Gdy jeszcze nałożymy kolorem informacje o miejscu wykonania zabiegu (Oddział czy blok operacyjny), uzyskujemy prosty wykres, który wygląda tak:
Od razu widać operatorów, którzy kosztowali dużo, a wykonali niewiele zabiegów…
Bez problemu możemy zobaczyć strukturę zabiegów danego oddziału, wraz z informacją o jednostkowych kosztach zabiegów:
Nakładając wszystkie te informacje na siebie, na jednym zbiorczym dashboardzie, możemy zobaczyć całą charakterystykę zabiegów, wykonywanych w szpitalu:
Jeśli interesuje nas, co dzieje się w szpitali w nocy, po prostu zaznaczamy odpowiedni obszar:
I widzimy od razu, że … najwięcej „dzieje się” na oddziale położniczym. Ale możemy pytać dalej – wystarczy że zaznaczymy słupek oznaczający „Cięcia cesarskie”…
… i w lewym dolnym oknie zobaczymy, że koszt tej samej procedury w wykonaniu różnych lekarzy potrafi różnić się nawet dziesięciokrotnie. (jeden z operatorów wykonuje ją nawet bezpłatnie, co wskazuje raczej na jakiś problem z danymi – ale to też widzimy „na rzut oka”
Możemy analizy zacząć od innej strony np. od wyboru najdroższych operatorów.
Z wykresu wynika, że najwięcej zabiegów nasi najdrożsi operatorzy wykonują na oddziale ortopedii. Przyjrzyjmy się bliżej temu oddziałowi:
Najdroższym zabiegiem jest wymiana stawu kończyny dolnej. Ale jeśli przyjrzymy się jeszcze bliżej…
… okaże się że i ten zabieg potrafi znacznie różnić się kosztem operatora w zależności od wykonującego go lekarza – i to kilkukrotnie! (ze względów oczywistych, zastąpiliśmy w prezentacji nazwiska lekarzy numerami)
Medycyna w Tableau
Podsumowując kilka kliknięć myszą dało nam bardzo szczegółowe informacje. I co ważne – to dane poprowadziły do tego momentu analizy. To właśnie my zadecydowaliśmy czego chcemy się dowiedzieć od danych. Nie potrzebowaliśmy do tego żadnego dedykowanego raportu, nie angażowaliśmy sztabu informatyków, a informacje dostaliśmy w kilka sekund. Tak właśnie działa podejście Data Discovery. To gigantyczna zmiana jakościowa w pracy z danymi – i olbrzymie oszczędności czasu i pieniędzy.
A zrobienie całego powyższego dashboardu – od fazy surowych danych – zajęło nam jakieś … 2 godziny.
Jeśli chcieliby się Państwo przekonać, jak Tableau będzie pracować z Waszymi danymi – prosimy o kontakt z autorem.