Wydajne zarządzanie przepływem danych to duży krok w stronę sprawnego działania organizacjI. Dane stanowią coraz bardziej cenioną wartość, a często także klucz do podejmowania trafnych dla firmy decyzji. Z tego względu w procesach biznesowych wykorzystywane są systemy ETL. Co to jest? Jakie korzyści płyną z ich wdrożenia? Jak budować ETL w firmie? Wyjaśniamy.
ETL – co to jest?
Procesy ETL należą obecnie do najważniejszych i najbardziej popularnych działań w zakresie BI (Business Intelligence). Za skrótem ETL kryje się proces, na który składają się etapy:
- ekstrakcja (extract)
- transformacja (transform)
- ładowanie (load)
ETL sprzyja rzetelnej analizie danych. Proces rozpoczyna się ich wyciągnięciem z systemu źródłowego. Po połączeniu z określonym źródłem danych dochodzi do ich przeniesienia do obszaru przejściowego.
Ze względu na to, że forma wyodrębnionych z serwera danych czyni je często bezużytecznymi, w etapie transformacji podlegają one czyszczeniu i przekształceniu, by zyskać spójną, jednorodną formę. To najbardziej czasochłonny etap procesu ETL. Wymaga zastosowania właściwie dobranych narzędzi i stworzenia odpowiednich reguł biznesowych, z myślą o ich implementacji. Warto wiedzieć, że nie wszystkie dane wymagają transformacji. Te, które można przenieść bezpośrednio, nazywane są pass through data czy też direct move.
Jeśli dane mają już określoną strukturę, czas na ich ładowanie, czyli zasilenie nimi docelowej bazy danych. Gdy proces dobiegnie końca, dane są gotowe do analizy.
Procesy ETL – korzyści z wdrożenia
Dlaczego warto zdecydować się na budowę systemu ETL w swojej firmie? Dzięki niemu sprawne tworzenie zaawansowanych raportów na podstawie danych z różnych źródeł przestaje być problemem. ETL ułatwia przeprowadzanie analiz biznesowych w firmach, które pracują na dużej ilości danych. System pozwala na utrzymanie wysokiej jakości danych i gwarantuje stały dostęp do aktualnych informacji.
Narzędzia ETL znajdują zastosowanie w codziennych działaniach biznesowych, sprzyjając ich doskonaleniu, a także budowaniu przewagi nad konkurencją. Skutkiem ich zastosowania może być zwiększenie sprzedaży, tworzenie dokładnych prognoz i poprawa kanałów dystrybucji. Procesy ETL pozwalają oszczędzić czas i energię, zwiększając tym samym wydajność firmy. Można je wykorzystać do importu danych ze starych systemów analitycznych lub do ich łączenia z bazami partnerów biznesowych czy też dostawców firmy.
Systemy ETL – projektowanie
Stworzenie dostosowanego do potrzeb firmy systemu ETL niesie za sobą sporo wyzwań i wymaga współpracy pomiędzy specjalistami IT oraz analitykami biznesowymi. ETL powinien być łatwy w modyfikacji, a przy tym działać szybko i wydajnie, bez obciążania systemu. Alternatywą dla szytych na miarę rozwiązań ETL są dostępne na rynku narzędzia, które wyróżniają się wysoką elastycznością i funkcjonalnością. Należy do nich Tableau Prep, Apache Airflow, Power Query i Integration Services, będący składnikiem Microsoft SQL Server. Aby dowiedzieć się więcej o procesach ETL i optymalnych sposobach na ich wdrożenie, a także zapewnić sobie profesjonalną pomoc, skontaktuj się z NewDataLabS.